052-4423268
לייעוץ או גיוס עובדים השאירו פרטים

 

 

עסקים בתקופה של אי ודאות - איך נשארים רווחיים למרות הקורונה

  1. דף הבית
  2. מרכז ידע ומאמרים
  3. עסקים קטנים
  4. עסקים בתקופה של אי ודאות - איך נשארים רווחיים למרות הקורונה

כיצד משמרים רווחיות בזמנים של חוסר וודאות בעסקים? התשובות במאמר שלפניכם.

חולת קורונה

מוטיבציה לעסק רווחי גם כשקשה

אז בואו נתחיל בזה ש25 שנה בעסקים לימדו אותי דבר אחד, הקורונה תחלוף! כן, כמו שהמשבר הפיננסי ב2008 בסוף עבר וכמו שכשהיו מבצעים צבאיים וזה עשה לנו שמות בעסקים חלפו, כך גם הקורונה תחלוף. 

השאלה היחידה בעצם זה איך מתמודדים עם השינויים ואיך אפשר למנף אותם לטובתנו. להכיר בכך שהאדם מתכנן תוכניות ואלוהים צוחק. אחד הדברים הכי חשובים בעסקים ובחיים הוא ההבנה שהחיים הם לא מתוכננים באמת ושאין לנו באמת שליטה על הכל גם אם אנחנו מאוד רוצים. 

כאשר מכירים בכך אז הרבה יותר קל, כשאני מלמדת חוסן נפשי בארגונים והתמודדות עם שינויים ואתגרים. אחד הכלים שאני מלמדת הוא פיתוח של מערכת אמונות מחזקות. ואחת האמונות שסיגלתי לעצמי, אולי בזכות היותי אשת עסקים הרבה שנים הוא לדעת שבסופו של דבר הכל לטובה. 

אמונה נוספת חשובה לסגל זה שאני אמצא פתרונות יעילים למצב. כשאנחנו הולכים בעולם עם מערכת אמונות מחזקת , זה מאפשר לנו להתמודד עם שינויים ומצבים חדשים בדרכים יעילות ואפקטיביות. בעסקים, זה אחד הדברים הכי נדרשים, לדעת לחשוב ככה שיאפשר לנו  להתמודד עם שינוי ואי וודאות. בכל תקופה או מצב שנראה לנו לא טוב יש גם רווחים. ואם נרפה מהרצון לשלוט בעתיד אז נוכל לגלות אותם. ברגע שנרפה ונהיה פחות לחוצים כך נוכל לתפקד טוב יותר בשינוי ונמצא דרכים טובות יותר להתמודד. 

 

חוסן נפשי ככלי לתפקוד יעיל

 כשאני מלמדת חוסן נפשי בארגונים, אחד הכלים שאני מלמדת הוא איך להרגיע את המחשבות שלנו. כן, כן המוח שלנו הוא כמו קוף לא מאולף , הוא כל הזמן קופץ , יש לנו נטייה להאמין יותר מידי למחשבות שלנו ומחשבות ופחדים בלופ זה כמו קוף לא מאולף. 

המוח שלנו פועל כמו הקרנה פרטית, תחשבו על סרט שאתם מקרינים לעצמכם בלופ. אתם יכולים לדמיין סרט אימה ,קומדיה רומנטית, או דרמה. אני מעדיפה לדמיין קומדיה רומנטית, למה? כי העתיד הוא יציר המחשבות שלנו. בסופו של דבר כשאנחנו חושבים על עתיד טוב הוא יתממש וכשאנחנו מאכילים את עצמינו בסרטים וחרדות גם הם יתממשו. אז, מי שיודע לעשות מדיטציה, או פשוט לפתוח את הבוקר עם פליליסט אנרגטי זו הדרך ואם אתם יודעים דמיון מודרך זה מעולה. פשוט תדמינו טוב. המוח שלכם יירגע וילך לשם ואיך שהוא תוכלו לחשוב בבהירות ובשמחה ואופטימיות אם עוד לא סיפרו לכם מאריכה חיים.  כן , אנשים אופטימיים חיים 7 שנים יותר ובעיקר אופטימיות מאפשרת להם להגיע לפתרונות טובים יותר. 

 

חיפוש הזדמנויות עסקיות חדשות - פיתוח עסקי

תעלו את הזמן שהתפנה לטובת פיתוח עסקי, תפגשו עם אנשים לשיתופי פעולה , תכינו חומרים שווקים,תחפשו הזדמנויות עסקיות חדשות או תפתחו מוצרים חדשים. יש הרבה דברים שבשוטף אנחנו דוחים כי אין זמן ויש הרבה עומס, עכשיו זה בדיוק הזמן הנכון. 

תשתיות שיווק, שיתופי פעולה, פגישות עם לקוחות פוטנציאלים ,מכירות, כל אלו הם בדיוק הדברים שכאשר הקורונה תחלוף ישאו פירות. המלצה נוספת הינה להתרכז עכשיו יותר במכירות on line  ברשת או לפתח ערוצי שיווק חדשים שפחות השקעתם בהם. גם ניהול ישיבות יכול להיות מרחוק, ויכול להיות שדבר זה יקל עליכם בעתיד ברגע שאתם והעובדים שלכם תתרגלו לזה. כמו גם מציאת ספקים חדשים בעולם , אני מכירה חברות רבות שמייבאות מוצרים מסין וכמו שכולנו מבינים מחייבת אותם למצוא ספקים חדשים בעולם. אולי כרגע זה פחות נוח , אבל המצב מחייב אותם למצוא ספקים נוספים, בעתיד הקרוב והרחוק זה יכול להביא תועלת רבה. 

אז... לכו תחפשו הזדמנויות עסקיות חדשות, אני בטוחה שאם תחפשו טוב תמצאו. בפסיכולוגיה חיובית אחד הכלים החשובים מדבר על התמקדות, מה שמתמקדים בו גדל. אם תתמקדו בהזדמנויות חדשות, הם יבואו לפתחכם, אנחנו כמו מגנט. והזדמנויות עסקיות חדשות יביאו לכם גם הכנסות חדשות בעתיד. 

 

גמישות מחשבתית בעסקים

תזכרו שזו רק תקופה -  גלו גמישות מחשבתית. גמישות מחשבתית הינה אחת התכונות הכי חשובות לכל מנהל או בעל עסק. אחת הלקוחות שלי הייתה אמורה לנסוע לתאילנד להכשיר אנשי מכירות בחברה ישראלית שפועלת בתאילנד ובמזרח, מיותר לציין שהפרויקט בוטל. 

אני זוכרת שישבנו לפני כמה שבועות, עוד ממש בתחילת עידן הקורונה כאשר עוד לא היה בטוח אם הפרויקט יקרה או לא וניסינו למצוא פתרונות מה לעשות פתאום בלוז שזז והמסקנה שלנו הייתה ששיווק ומכירות זה הפתרון הנכון. השינוי בלוז אילץ אותה לשינוי מחשבתי והיא התחילה לקבוע פגישות לגבי פרויקטים בארץ ולבנות מוצרים חדשים. מניסיון, כל תקופה עוברת ולכן חשוב לגלות פתיחות מחשבתית ולמצא דרכים חדשניות. תקופות כאלה מובילות להמצאות חדשות, לרעיונות חדשים. יצירתיות בפתרון בעיות מובילות למוצרים חדשים לדרכים חדשות לפעולה. כל ההמצאות שיש סביבכם נולדו מהרצון למצוא פתרון לבעיות. אז תחשבו על העסק שלכם והענף שלכם ותנסו למצוא פתרונות יצירתיים, תעזרו בטכנולוגיה שמאפשרת לנו הרבה פתרונות של ניהול מרחוק, פגישות מרחוק ובכלל המצאת מוצרים נוספים. אז מאחלת לכם הרבה בריאות והרבה עסקים טובים , בהצלחה! 

 

על הכותבת

מאיה זוהר היא מנהלת הפיתוח העסקי והיועצת הבכירה בקבוצת ברק לעסקים. מומחית לתחום הניהול, הון אנושי והמכירות. מאיה ביצעה תהליכי ייעוץ ושינוי במאות ארגונים ועסקים בישראל.

יועצת קורונה

  

מאמרים נוספים בנושאי ניהול ומשאבי אנוש

טיפים ומאמרים בנושא ניהול ומשאבי אנוש

רעיונות יצירתיים לניהול ישיבת צוות

בניית תהליך הכשרה לעובד חדש

ראיון עבודה מקצועי

ניהול זמן בשיטת הקרמבו

כיצד לשפר תהליכים ולהגדיל תפוקות בארגון

תגיות: יעוץ עסקי
אולי יעניין אותך גם:
FB