052-4423268
לייעוץ חייגו או השאירו פרטים

 

 

שיפור יכולות הניהול שלך באמצעות מודל פארטו

»
»
»
שיפור יכולות הניהול שלך באמצעות מודל פארטו

מודל פארטו משמש ארגונים ועסקים רבים ככלי עסקי המאפשר לנהל ולייעל תהליכים בצורה הטובה ביותר. כיצד עושים זאת?

מודל פארטו

מהו עיקרון פארטו

הכלכלן האיטלקי, וילפרד פארטו, המציא את העיקרון המכונה, גם כלל 80/20.

במחקר שביצע פארטו הוא מצא כי 80% מהפעילות או המקרים, נגרמים על ידי 20% מאוכלוסיית המחקר. אם נתרגם זאת לשפה פשוטה יותר הרי ש80% מהמכירות מתבצעות על ידי 20% מאנשי המכירות. לדוגמא, אם בחנות ישנם 10 אנשי מכירות שמבצעים 100 מכירות בחודש, לפי עיקרון פארטו, 80 מכירות (80%) יבוצעו על ידי 2 נציגים, שאר 20 המכירות (20%) יבוצעו על ידי 8 העובדים הנותרים. הכלל הוכח כנכון עבור מרבית תחומי החיים, כאשר באינטרנט 80% מנפח הגלישה מרוכז ב-20% מהאתרים, בסופרמרקטים – 80% מהכסף שאנו מוציאים הוא על 20% מהמוצרים וכו'. חוק פארטו אינו מצביע על דיוק של 80-20 בכל המקרים, אלא לקרבה להפרשים הללו. לעיתים הפער יכול להיות 70-30, 85-15 וכו'.

 

לחצו כאן לבחינה של 2 דקות על יכולות הניהול שלכם 

מהי חשיבותו ותרומתו של המודל?

מודל פארטו משמש המון חברות וארגון בנושאי יעילות והתנהלות ארגונית, גיוס, שיווק, שירות, מכירות, בקרת איכות ועוד. עסקים רבים הבינו את הפוטנציאל של המודל ומכוונים למצוינות ניהולית באמצעותו. כך למשל ארגון שמעוניין לנהל את המשימות והפרויקטים בו בצורה יעילה, בוחן מהם 20% מהפרויקטים אשר מניבים 20% מהרווח. ארגון שמעוניין לנהל טוב יותר את קשרי הלקוחות שלו, מבין מיהם ה-20% הלקוחות שמניבים לו 80% מההכנסות וכו'.

 

מודל פארטו בעסק שלך

חשוב על העסק שלך - על הלקוחות, העובדים, תהליכי העבודה, תהליכי ההכשרה, המוצרים והשירותים שאתה מוכר, וכמה מהם ניתן לייחס למודל 20-80. אם מספר בודד של מוצרים הוא זה שמכניס 80% מהרווח, נסה לחשוב על דרכים יצירתיות להוזיל את עלות הקנייה של המוצר הספציפי. אם ישנם עובדים שמביאים 80% מהכסף, בדוק כיצד הם עושים זאת וכיצד ניתן לשמרם. אם קיים תהליך שלוקח 80% מזמנך, אך מביא רק 20% מהמכירות, חשוב איך לייעל תהליך זה או לבטלו כדי לפנות זמן לדברים אחרים שיניבו עבורך רווח גבוה יותר.

 

מאמרים ותכנים נוספים בנושא גיוס ומשאבי אנוש

טיפים ומאמרים

הטמעת נהלים ותהליכים בשיטת ניהול ממוקד

מציאה והתאמה של מקורות גיוס וסורסינג

טיפים מעולים לגיוס עובדים

ראיון עבודה - כיצד מבצעים תהליך גיוס

כיצד לעבוד נכון עם חברות השמה

אולי יעניין אותך גם:
FB