053-3348847
לייעוץ או גיוס עובדים השאירו פרטים

 

 

שיפור יכולות הניהול שלך באמצעות מודל פארטו

  1. דף הבית
  2. מרכז ידע ומאמרים
  3. משאבי אנוש, גיוס ופיתוח מנהלים
  4. שיפור יכולות הניהול שלך באמצעות מודל פארטו

מודל פארטו משמש ארגונים ועסקים רבים ככלי עסקי המאפשר לנהל ולייעל תהליכים בצורה הטובה ביותר. כיצד עושים זאת?

מודל פארטו

מהו עיקרון פארטו

הכלכלן האיטלקי, וילפרד פארטו, המציא את העיקרון המכונה, גם כלל 80/20. מספרים כי בעיירה באיטליה התקשו לגבות את המיסים מהתושבים וראש העיר החליט לכנס ישיבת חירום בנושא. אחראי הגבייה טען כי אין לו מספיק כח אדם לביצוע גבייה ולכן העירייה אינה מצליחה לגבות את המיסים בצורה יעילה. לישיבה הצטרף הכלכלן פארטו שבחן את המספרים ונתוני החייבים. פארטו טען בפני ראש העיר: החייבים מתחלקים ל-3 קבוצות:

A - מהווים 20% מכלל האנשים שלא שילמו מיסים והם חייבים 80% מהכסף.

B - מהווים 30% מכלל האנשים שלא שילמו מיסים והם מהווים 10% מהכסף.

C - מהווים 50% מכלל האנשים שלא שילמו מיסים והם מהווים 10% מהכסף.

פארטו המליץ לאחראי הגבייה באופן מיידי להעביר את המשאבים מהאוכלוסיות B+C לאוכלוסיה A ובכך לגבות הרבה יותר כסף עם אותה כמות של כח אדם. 

במחקר שביצע פארטו הוא מצא כי 80% מהפעילות או המקרים, נגרמים על ידי 20% מאוכלוסיית המחקר. אם נתרגם זאת לשפה פשוטה יותר הרי ש80% מהמכירות מתבצעות על ידי 20% מאנשי המכירות. לדוגמא, אם בחנות ישנם 10 אנשי מכירות שמבצעים 100 מכירות בחודש, לפי עיקרון פארטו, 80 מכירות (80%) יבוצעו על ידי 2 נציגים, שאר 20 המכירות (20%) יבוצעו על ידי 8 העובדים הנותרים. הכלל הוכח כנכון עבור מרבית תחומי החיים, כאשר באינטרנט 80% מנפח הגלישה מרוכז ב-20% מהאתרים, בסופרמרקטים – 80% מהכסף שאנו מוציאים הוא על 20% מהמוצרים וכו'. חוק פארטו אינו מצביע על דיוק של 80-20 בכל המקרים, אלא לקרבה להפרשים הללו. לעיתים הפער יכול להיות 70-30, 85-15 וכו'.

 

מהי חשיבותו ותרומתו של המודל?

מודל פארטו משמש המון חברות וארגון בנושאי יעילות והתנהלות ארגונית, גיוס, שיווק, שירות, מכירות, בקרת איכות ועוד. עסקים רבים הבינו את הפוטנציאל של המודל ומכוונים למצוינות ניהולית באמצעותו. כך למשל ארגון שמעוניין לנהל את המשימות והפרויקטים בו בצורה יעילה, בוחן מהם 20% מהפרויקטים אשר מניבים 20% מהרווח. ארגון שמעוניין לנהל טוב יותר את קשרי הלקוחות שלו, מבין מיהם ה-20% הלקוחות שמניבים לו 80% מההכנסות וכו'.

 

מודל פרטו בניהול זמן ומשימות

שיטות רבות לניהול זמן ומשימות עושות שימוש נרחב בעיקרון פארטו, שכן הן ממליצות לבצע בתיעדוף את אותן משימות שגוזלות 20% מזמננו אך מביאות 80% המתפוקה. גם התיעדוף של משימות ויעילות בארגון מתבצע בצורה זהה וחוסך לארגונים רבים אלפי שעות בחודש על משימות לא אפקטיביות.

 

רוצים לגייס עובדים להייטק - לחברות השמה מומלצות לחצו כאן 

מודל פארטו בעסק שלך

חשוב על העסק שלך - על הלקוחות, העובדים, תהליכי העבודה, תהליכי ההכשרה, המוצרים והשירותים שאתה מוכר, וכמה מהם ניתן לייחס למודל 20-80. אם מספר בודד של מוצרים הוא זה שמכניס 80% מהרווח, נסה לחשוב על דרכים יצירתיות להוזיל את עלות הקנייה של המוצר הספציפי. אם ישנם עובדים שמביאים 80% מהכסף, בדוק כיצד הם עושים זאת וכיצד ניתן לשמרם. אם קיים תהליך שלוקח 80% מזמנך, אך מביא רק 20% מהמכירות, חשוב איך לייעל תהליך זה או לבטלו כדי לפנות זמן לדברים אחרים שיניבו עבורך רווח גבוה יותר.

מאמרים ותכנים נוספים בנושא גיוס ומשאבי אנוש

טיפים ומאמרים

הטמעת נהלים ותהליכים בשיטת ניהול ממוקד

מציאה והתאמה של מקורות גיוס וסורסינג

טיפים מעולים לגיוס עובדים

ראיון עבודה - כיצד מבצעים תהליך גיוס

כיצד לעבוד נכון עם חברות השמה

אולי יעניין אותך גם:
FB