052-4423268
לייעוץ או גיוס עובדים השאירו פרטים

 

 

סדנאות גיבוש לעובדים ומנהלים

 1. דף הבית
 2. מרכז ידע ומאמרים
 3. משאבי אנוש, גיוס ופיתוח מנהלים
 4. סדנאות גיבוש לעובדים ומנהלים

אם יש משהו שתורם רבות לפרודוקטיביות של צוותי עבודה, לתוצאות שלהם ולהתנהלותם בצורה טובה מדובר בסדנאות לגיבוש הצוות. בין אם מדובר בצוות של עובדים או צוות של מנהלים.

גיבוש עובדים

הרבה פעמים מנהלים שוכחים שמה שתורם הרבה מאוד לעבודת צוות יעילה, יחסי עבודה מצוינים ועשיה משותפת הם דווקא הדברים שלא קשורים לעבודה עצמה אלא למערכות היחסים בתוך הצוות.

 

סדנאות גיבוש צוות - למה זה חשוב?

במחקר מקיף שערכו גוגל על מאות צוותים מצוינים שלהם הם גילו 5 עקרונות משמעותיים שיהפכו כל צוות למצוין, כפי שתראו את העקרונות הללו ניתן לפתח ,להעצים ולחדד דרך סדנאות של גיבוש הצוות שלכם.

אז מה הם 5 העקרונות?

 1. בטחון פסיכולוגי – ממחקר מקיף העקרון הזה הכי מהותי , ביטחון פסיכולוגי הינו שחברי הצוות סומכים אחד על השני, יכולים לטעות אחד ליד השני ולאפשר פגיעות מול חברי הצוות האחרים .
 2. מהימנות – חברי הצוות יכולים לסמוך אחד על התוצרים של השני בפרמטרים של לוחות זמנים ואיכות התוצרים ברמת המצוינות הגבוהה של גוגל.
 3. מבנה ובהירות, לחברי הצוות יש מטרות ותפקידים ותוכניות לביצוע ברורות
 4. חשיבות העבודה והפרויקט – כל אחד מחברי הצוות מרגישים שהעבודה והפרויקט חשובים להם באופן אישי
 5. השפעה ומשמעות – חברי הצוות מרגישים משפיעים ומשמעותיים ושעבודתם משפיעה ומייצרת שינוי.

כפי שציינתי העקרון הראשון של הביטחון הפסיכולוגי הינו הבסיס לכל היתר!

 

אז איך מייצרים עבודה צוות מצוינת דרך סדנאות גיבוש צוות

ראשית סדנאות גיבוש צוות , הן קודם כל חווייתיות, דרך הפעלות שונות המותאמות לצוותי העבודה שלכם אנו מגבשים פעילויות חווייתיות שעוזרות לייצר את הגיבוש שמאפשר את המימוש של 5 העקרונות

 1. הכרות אישית – יש חשיבות גדולה מאוד להכרות אישית מעמיקה , בין הצוות , בין המנהל לצוות , בסדנת גיבוש הצוות אנו יוצרים הלכה למעשה הכרות מעמיקה, באחד הסדנאות שהתבקשתי לעשות עבור צוות גברים מענף הבניה שהיה מורכב כולו מגברים בלבד , חילקתי את הצוות לזוגות והם התבקשו לספר אחד לשני על עולמות שלא קשורים לעבודה , משפחה , חוויה מפחידה מאוד שהייתה להם בחיים , חוויה מאוד מוצלחת שהייתה להם בחיים, אדם משמעותי בחייהם. לאחר הסדנא נגשו אלי חברי הצוות ודיברו בהתפעלות על כך שמעולם לא שוחחו כך בפתיחות.

כשחברי הצוות מכירים אחד את השני לעומק זה מאפשר להם לעבוד ממקום אחר , תומך, קשוב , מפרגן . כל אלו מייצרים עבודת צוות ממקום אחר ומשם משימות העבודה והפרויקטים ממריאים ומושגים בקלות רבה יותר.

 1. מערכות יחסים עמוקות ובלתי פורמליות- אם יש משהו שמשפר עבודות צוות זה הכרות מעמיקה ובלתי פורמלית, אני זוכרת סדנא שעשיתי כאשר המנהלת בצוות הייתה אישה מאוד משימתית וחרוצה , כאשר עשינו את סדנת הגיבוש אצלה בחברה , היא למדה לייצר קשר הרבה יותר עמוק עם העובדות שלה. אחרי כמה שבועות התקשרה ודיווחה לי שבזכות הפעילות שעשינו הצוות מכיר הרבה יותר את הבעיות והקשיים שכל אחת מהעובדות שלה מתמודדת איתה וכתוצאה מכך משהו נפתח בצוות , הן מרגישות צוות מנצח והן הרבה יותר יעילות ותומכות אחת בשנייה . במקום אינטריגות , אגו וכל מיני קשיים נפתח מרחב שיחה בו הן מרגישות ביחד והפרויקטים ממריאים. מערכות יחסים בלתי פורמליות הם אחד המפתחות המשמעותיים לתוצאות עסקיות טובות הרבה יותר.
 2. לאפשר מגוון דרכים שונות לפתרון בעיות – צוות מורכב מאנשים שונים ולכל אדם יש דרכים שונות ומגוונות לפתור בעיות, בערבי הגיבוש או בסדנאות הגיבוש אנו בונים הפעלות ייחודית לצוות שלכם שמאפשר הכרות עם הצוות ומייצר דרכים חדשות להקשבה ומתן מקום לכל אחד מחברי הצוות , התוצאה הצוות לומד לאמץ דרכים שונות לפתרון בעיות. כאשר אנו לומדים לקבל את השונות בצוות ואף להבין את היתרונות בשונות אנו מרוויחים צוות שלומד לפתור בעיות ביתר קלות ומוצא פתרונות חדשנים ויצירתיים.

כמו כן ברגע שכל חברי הצוות נשמעים הם מרגישים שהם משמעותיים ומשפיעים מה שמשפיע מאוד על התוצאות שלהם וכמו שראיתם זה העקרון החמישי במחקר על הצוותים המצוינים בגוגל.

 1. שפה – החיים והמוות בידי הלשון : אם יש משהו שעוזר בתהליכי גיבוש העובדים זה ההבנה כיצד מתקשרים וכיצד משתמשים בשפה על מנת לייצר עבודת צוות טובה ואמון בצוות. השפה שלנו יכולה לעודד עבודת צוות או להפריע לה. שימוש בשפה , הינו מרכיב קריטי בעבודת צוות ובאפקטיביות של הצוות ובהשגת תוצאות מרשימות .
 2. תקשורת מקרבת וסגנונות תקשורת - הבנת סגנונות תקשורת שונים בין חברי הצוות , ישנם 4 סגנונות תקשורת מהותיים , ההכרות איתם עוזרת להבין כיצד לתקשר נכון עם כל אחד מחברי הצוות.
 3. התנגדויות – כיצד להתמודד עם התנגדויות בצוות

התנגדויות מוגדרות כהתנהגויות שכלפי חוץ לא תמיד מובנות או מפוצחות לנו, כגון  כעס, עלבון , ריחוק, שתיקה , כל אלו הם התנגדויות , בסדנאות לגיבוש הצוות ,בכל מיני גדלים של צוותים , גם בגיבוש לצוות קטן ,אנו לומדים איך להתמודד עם ההתנגדויות ואיך לפרק את ההתנגדויות.

 

לסיכום

בהרבה חברות וארגונים שוכחים שבסופו של דבר , הצוותים מורכבים מאנשים. על מנת למקסם את עבודת הצוות ולהשיג יעילות, פרודוקטיביות, לקצר לוחות זמנים ולהשיג את התוצאות הדרושות יש להשקיע במערכות היחסים בתוך הצוות. בסדנאות גיבוש הצוות לעובדים ובסדנאות גיבוש הצוות למנהלים אנו מייצרים מערכות יחסים טובות יותר שנותנות הן לצוות והן לארגון כלים שיהפכו את עבודתם לטובה יותר.

 

 

על הכותבת

מאיה זוהר היא מנהלת הפיתוח העסקי והיועצת הבכירה בקבוצת ברק לעסקים. מומחית לתחום הניהול, הון אנושי והמכירות. מאיה ביצעה תהליכי ייעוץ ושינוי במאות ארגונים ועסקים בישראל.

מאיה זוהר יועצת

רוצים פרטים על סדנאות? השאירו פרטים בתחתית העמוד ונשמח לסייע.

FB